Študija o uvajanju 5G na čezmejnih odsekih TEN-T sredozemskega in baltsko-jadranskega koridorja med Italijo in Slovenijo.

Projekt se nanaša na študijo o razširitvi tehnologije 5G na čezmejne odseke med Italijo in Slovenijo na TEN-T sredozemskem in baltsko-jadranskem koridorju. Študija se izvaja pod okriljem Instrumenta za povezovanje Evrope CEF (Connecting Europe Facility), natančneje v okviru evropskega razpisa CEF-DIG-2022-5GCORRIDORS, ki financira rast, zaposlovanje in konkurenčnost prek naložb v infrastrukturo na ključnih čezmejnih območjih držav Unije.

Končni cilj študije je določiti parametre, potrebne za vzpostavitev infrastrukture, namenjene razvoju pametnih digitalnih storitev za ozemlja in skupnosti, ki se lahko uporabljajo v podjetjih, šolah, bolnišnicah, mestih in na avtocestah.

Opis

Projekt 5G-SITACOR bo ocenil tehnične potrebe za opremljanje sredozemskega in baltskega koridorja TEN-T, še posebej čezmejnih odsekov med regijo Furlanija-Julijska krajina (Italija) in Republiko Slovenijo, z nevtralno in agnostično pasivno in aktivno infrastrukturo, namenjeno razvoju digitalnih storitev.

Geografsko območje

Študija zajema več kot 200 km sredozemskega in baltsko-jadranskega koridorja ter več kot 60 km dodatnih avtocest, ki služijo kot obvozne poti v primeru kritičnih dogodkov.
Glavne poti so:
• Videm sever - Palmanova (27 km)
• Latisana - Fernetiči in Fernetiči - Sežana (102 km)
• Fernetiči - Sežana - Divača (16 km)
• Fernetiči - Koper preko Trsta (36 km)
• Koper - Divača - Postojna (57 km)
• Vileš - Gorica - Nova Gorica - Razdrto (62 km)

• Potrebe

Projekt izhaja iz potrebe po izboljšanju pokritosti in kakovosti povezljivosti v določenih koridorjih, ki jih zaznamuje:
• Raznoliko ozemlje z urbanimi in neposeljenimi območji, gorami in predori.
• Gost promet na pomembnih italijanskih (A4, A23, A34, E55, E70) in slovenskih (A1, E61, H4, H5) cestah.
• Prisotnost pristanišč (Trst in Koper), ki povezujejo potnike in blago z Italijo, Slovenijo in srednjo Evropo.
• Potreba po okrepitvi povezave med cestno in pristaniško infrastrukturo z uporabo najboljše razpoložljive komunikacijske tehnologije.

Prednosti:
• Izboljšanje cestne varnosti zahvaljujoč storitvam povezane in avtomatizirane mobilnosti CAM (Connected and Automated Mobility).
• Bolj učinkovito upravljanje prometa in pretoka blaga.
• Razvoj inovativnih digitalnih storitev za podjetja, šole, bolnišnice, mestna območja in avtoceste.
• Večja konkurenčnost in privlačnost območja za naložbe in turizem.

Posebni cilji

Študija 5G-SITACOR namerava oceniti in določiti najboljše načine uporabe tehnologije 5G (višje prenosne hitrosti, nižja zakasnitev in večja zanesljivost) za različne primere uporabe, kot so npr. povezana in avtomatizirana mobilnost (CAM) ter sistem avtomatskega klica na pomoč (eCall) na identificiranih območjih.

Pričakovani rezultati:
• Pregled obstoječe infrastrukture: analiza prometnih in telekomunikacijskih omrežij za učinkovito deljeno rabo (razpoložljiva optična vlakna in električni vodi, obstoječi drogovi za postavitev anten, pripadajoča zemljišča itd.).
• Trajnost projekta: Tehnična in ekonomska analiza naložb, potrebnih za dopolnitev pokritosti koridorja, ter določitev strategij za zmanjšanje stroškov vzpostavitve in delovanja s souporabo pasivne in aktivne infrastrukture. Študija se bo osredotočila na infrastrukturo, povezano s storitvami CAM in avtomatiziranega klica eCall, skladno s cilji infrastrukture EuroQCI in kvantno kriptografijo QKD.
• Zanesljiva povezljivost: Identifikacija ekonomskih in tehnoloških zahtev za zagotovitev redundantne in neprekinjene povezljivosti ter omogočanje popolne digitalizacije koridorja v skladu s obstoječimi standardi.

Partnerji

Projekt vključuje več italijanskih in slovenskih partnerjev:
Regione Autonoma Friuli Venezia Giulia (koordinator)
Retelit (Operater telekomunikacijskih in IT storitev v Italiji)
ANAS (Upravljavec državnih cest v Italiji)
DARS (Upravljavec in vzdrževalec avtocest in hitrih cest v Sloveniji)
Luka Koper (Mednarodno tovorno pristanišče v Sloveniji)
Telekom Slovenije (Ponudnik celovitih komunikacijskih storitev v Sloveniji)
Univerza v Ljubljani (Visokošolska ter znanstveno raziskovalna ustanova v Sloveniji)
Università di Trieste (Visokošolska ter znanstveno raziskovalna ustanova v Italiji)
Autostrade Alto Adriatico (Koncesionar za avtoceste v severovzhodni Italiji in pridruženi partner).

Financiranje

Projekt v skupnem znesku 685.484 € je sofinanciran s strani Evropske unije v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF) v višini 50%.

.